Anne Karnı Regresyon Çalışması…

Yaşamdaki temel problemlerimizin anne karnındaki deneyimlerimizden kaynaklanabileceğini biliyor musunuz?
Dünyanın nasıl bir yer olduğuna ilişkin ilk ve en güçlü algımız anne karnında geçirdiğimiz 9 aylık dönemde oluşur. Yapılan birçok bilimsel çalışma, yaşamımızın sağlıklı ve iyi olabilmesinin anne karnında geçirdiğimiz dönemle önemli ölçüde bağlantılı olduğunu ortaya koymaktadır. image

Anne karnındaki bebek, annesinin günlük yaşamda karşı karşıya kaldığı pek çok şeyi kendisi maruz kalıyormuş gibi algılar. Teneffüs ettiği hava, yiyip içtiği besinler, temas ettigi kimyasallar ve en önemlisi duygular… Annenin hissettiği mutluluk, neşe, keder, korku, çaresizlik v.b tüm duyguları kendi duygularıymış gibi algılar. Ve bu duygular kişinin tüm yaşamını etkileyip şekillendirebilir.

Annenin dışında, babanın duygu ve düşünceleri de anne karnındaki bebek tarafından algılanabilir. Örneğin plansız bir şekilde hamile kaldığını düşünen bir anne – babanın bebeği tüm yaşamı boyunca “istenmediği” duygusuna sahip olabilir.

Hatta doğumun şekli ve şartları dahi yaşamı etkileyebilmektedir. Örneğin sezaryenle doğan biri başladığı işi bitirmekte zorlanan, tam sonuna gelmişken, “lütfen biri yardım etsin” diyen biri olabilir veya uzamış ve zor bir doğumla dünyaya gelen biri tüm yaşamında “sıkışmışlık” hissedebilir.

Regresyon çalışmasıyla anne karnında ve doğum sırasında annemizden aldığımız olumsuz mirası iyileştirmek mümkün olabilmektedir. 

 

 

Bir cevap yazın