Zayıf benlik imajı ve özdeğer duygusunun eksikliği

Bu sorunların çoğu erken çocukluk döneminde meydana gelen olaylar nedeni ile oluşur.
Sağlık sorunları, yeme bozuklukları, öğrenme problemleri, başarısızlık desenleri, fobiler ve davranış sorunları, gibi belirli türde çeşitli sorunlar düşüncesizce çocuğa kullanılan sözcüklerden ve küçük çocuklara yönelik eylemlerden kaynaklanabileceğiniı regresyon terapide danışanlardan alınan geri bildirimlerden izlenmektedir. Benzer şekilde, başarı, olumlu tutum ve özgüven küçük çocuklar için ifade edilen olumlu tutumlardan kaynaklanabilir. Bir örnek daha anlaşılır hale getirirsek.

Özgüven ve yeme bozuklukları yaşayan bir genç kız; çocukluk döneminde arkadaşıyla meyve toplamak için ağaca tırmanmaya çalışırken arkadaşının sen şişkosun tırmanamazsın sözleri üzerine içerleniyor fakat bende çıkabilirim başarabilirim düşüncesiyle hareket ettiği bir esnada babası geliyor ve ona sen çıkamazsın, beceremezsin diye kızıyor ve birde tembihliyor canın bir daha meyve koparmak istediğinde beni çağır ben sana veririm diyor.Bu olay çocuk için bir aşağıya sarmal başlangıcı oldu. O günden sonra insanlardan uzak ve içine kapanık olmaya başlamış. Okulda performansı kötüleşmiş.O günden beri, yeni birşeye başlamak istediğinde ben beceremem duygusu hakim oluyor ve vazgeçiyordu. Neyse ki, onun durumunu gitmiş olduğu diyetisyen tarafından fark edildi ve regresyon terapi önermesi sonucunda kız ile çalıştı ve regresyon yardımıyla, onu bloke eden bu çocukluk anıları tespit etmek mümkün oldu. Daha sonra ona bu çocukluk bloğu kaldırmak için yardım edildi.Genç kız daha sonra kilo sorunlarını halletmek için bir diyetisyene gitti !

Yukarıdaki durumda, bloke kaldırılmamış olmasaydı,böyle bir bloke yüzünden hayatının sonuna kadar kişinin sorunu devam edeceğini söyleyebilirim.Son derece yetenekli ve başarılı olan bu genç kızı kazanamayacaktık.
Bu hikayedende anlıyacağınız üzere bazen önemsiz gibi görünen hal ve tavırlar olumsuz sözlerimiz ve eylemlerimiz yoluyla küçük çocuklarımızda bizim neden olduğumuz yetenekleri üzerindeki hasarı bize gösterir.

Sevgi ve şükranlarımla,

Bir cevap yazın